MyTub - Plumbing, Parts and Spares, Drainage and Heating trade supply specialists
Shopping cart
You have no items
in your trolley.
Contact MyTub for plumbing supplies 0844 556 1818
Plumbing Trade prices delivered to your door
Upto 60% off RRP
Wednesday 13, May 2026
login / register
  Departments
Bathroom & Kitchen Bathroom & Kitchen Supplies
Heating System Supplies Heating System Supplies
Parts and Spares Parts and Spares Supplies
Drainage Above & Below Ground Drainage System Supplies
Air Conditioning & Refrigeration Supplies Air Conditioning & Refrigeration Supplies
Packaged Industrial Units and ASHPs Packaged Industrial Units and ASHPs
Daikin Altherma Daikin Altherma
Daikin Chillers Daikin Chillers
Fujitsu Waterstage Fujitsu Waterstage
Toshiba Estia Toshiba Estia
  Manufactures
Manufactures Manufactures list
  Collections
collections Design collections
Home > > > > > >
Daikin Ersq011av1 Out Door Unit Heating 1 Phase 11kw
Daikin Altherma -  Daikin Ersq011av1 Out Door Unit Heating 1 Phase 11kw
26% 26 percent off rrp
Department: Daikin Altherma
Disinfection function
Schedule timer
Night setback
Multiple set point control
Space heating and domestic hot water heating with boost functions
Quiet mode
Capacity/COP (A7/W45) ERSQ011, 11.0kW/3.63
Capacity/COP (A7/W45) ERSQ014, 14.0kW/3.44
Capacity/COP (A7/W45) ERSQ016, 16.0OkW/3.31
Manufacture: Daikin
Notes: Brand : Daikin
CoEfficient of Performance (%) : 1 ph
Colour : Cream
Decibels (db) : 52
Defrost Cycle : Y
Dim 1 (mm) : 1345
Dim 2 (mm) : 900
Dim 3 (mm) : 320
Engine Size (kVA) : 120
KW : 11kw
Length (mm) : -
Litre : -
Model Number : ERSQ011AV1
Voltage : 230V